Rekrutacja do programu MUZEUM OTWARTE / ANTROPOLOGIA CODZIENNOŚCI 2011

2011-06-10

Rusza rekrutacja do programu MUZEUM OTWARTE / ANTROPOLOGIA CODZIENNOŚCI!

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w dwóch polsko-niemieckich seminariach: „Muzeum otwarte – w poszukiwaniu utraconego widza /Antropologia codzienności – nowe wyzwania dla muzeów.”

Podczas warsztatów, wraz ze specjalistami, poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak poprzez działania kulturalne i edukacyjne zwiększyć atrakcyjność muzeów. Wskażemy kierunki rozwoju nowoczesnego muzeum otwartego oraz rozważymy wspólnie jak  sprawić, aby było ono nie tylko zbiorem przedmiotów, ale także miejscem inspirującym w codziennym życiu. Zastanowimy się, jak dotrzeć do widzów, również tych, którzy jeszcze nie odkryli, jak fascynujące mogą być odwiedziny w muzeum.

W programie seminariów poruszone zostaną m.in. następujące tematy:

wychodzenie z działaniami muzealnymi poza „biały sześcian” muzeum

włączanie zagadnień codzienności zewnętrznej w działania muzealne i przestrzeń ekspozycyjną

uczynienie z codzienności i prywatności inspiracji do działań prowadzonych zarówno „w” jak i „poza” muzeum

działania z wybraną społecznością lokalną (community art)

poszerzenie grona odbiorców o nowe, często zmarginalizowane i defaworyzowane środowiska

otwarcie muzeum na aktywność twórczą publiczności – partycypację.

Warsztaty odbędą się 10-15.10.2011 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz w maju 2012 w Niemczech (Berlin, Genshagen, Eisenhüttenstadt).

Seminarium i warsztaty w Ostrołęce przeprowadzą Maria Parczewska i Janusz Byszewski, twórcy programu Laboratorium Edukacji Twórczej (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie) oraz Ewa Chomicka – antropolożka, animatorka kultury, współtwórczyni programu edukacji dorosłych w Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Partnerzy projektu:

Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie
Fundacja Genshagen
Federalna Akademia Edukacji Kulturalnej Wolfenbüttel

Koszt uczestnictwa w warsztatach  wynosi 350 zł.

Na zgłoszenia na formularzu apliacyjnym (poniżej) czekamy do 31 lipca 2011 r.
Prosimy o zapoznanie się z zasadami uczestnictwa w programie.

ZASADY UCZESTNICTWA

Informacje na temat programu:
Justyna Nowakowska
j.nowakowska@mckis.waw.pl

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.